5 věcí, co jste o Karlu IV. nevěděli

Posted on Česko 313

 

Karla IV zná určitě každý, učili jsme se o něm ve škole, ale určitě se najde několik věcí, které jste o něm nevěděli:

 

Karel IV. byl na dobu, ve které žil velmi inteligentní
Ve středověku byla gramotnost lidí, včetně panovníků až na posledním místě. Z toho důvodu byl Karel IV. považován za velmi chytrého panovníka. Nejen proto, že byl velmi moudrý ohledně svých rozhodování, ale především proto, že uměl číst a psát, což nebylo v té době u panovníků běžné. Mimo toho, že Karel uměl číst a psát, byl také neuvěřitelně talentovaný z hlediska jazykových dovedností. Ovládal latinu, francouzštinu, italštinu a němčinu.

Se svou matkou se viděl naposledy ve svých 7 letech
Po svém odjezdu do Francie, kam Karla poslal jeho otec, svou matku už nikdy neviděl. Karlovi bylo 7 let, když byl vyslán Janem Lucemburským na výchovu do Francie.

Jeho poslední manželka byla o třicet let mladší
V roce 1363 se stala jeho manželkou téměř o třicet let mladší Alžběta Pomořanská, která mu porodila dalších pět dětí. Dle pověstí disponovala ohromnou silou, díky které lámala meče a ohýbala podkovy.

Otec svého syna zrovna nemiloval
Otec Karla IV. Jan Lucemburský svého syna příliš nemiloval, a to z jediného důvodu. Bál se konkurence ve vladaření.

Jeho život zmařila banalita
Karel IV. vedl obdivuhodný život a mnoho toho dokázal. Tento život však zmařila naprostá banalita, a sice zlomenina krčku levé nohy. Díky dlouhému ležení onemocněl zápalem plic a 29.listopadu roku 1378 ve věku 62 let zemřel.

 

Zdroj: Krása Nova.cz

karel1